Connect with us

Sports News

ICC Under-19 World Cup 2022 Schedule Group Time Venue Squad

Published

on


With the ICC Under-19 Cricket World Cup beginning on January 14, fans across the globe will be glued to their television screens to catch a glimpse of some of the rising stars. The tournament is being held in the Caribbean islands for the first time in history and will have 48 matches played across four venues; Antigua, Guyana, St. Kitts and Trinidad. The venue for the final will be Sir Vivian Richards Stadium in North Sound, Antigua. Along with India, 15 other teams will participate in the biennial event and have been placed in groups of four, where they will face each other in a round-robin format to advance to the Plate and Super League stages.

The summit clash is scheduled to be held on February 5.

Yash Dhul will captain the Indian team, who are also four-time champions (2000, 2008, 2012 and 2018).

groups

Group A: Bangladesh, England, Canada, UAE

Group B:India, Ireland, South Africa, Uganda

Group C: Afghanistan, Pakistan, Papua New Guinea, Zimbabwe

Group D: Australia, Scotland, Sri Lanka, West Indies

(All matches will start at 7:30 PM IST)

India Under-19 Team:

Yash Dhul (Captain), Harnoor Singh, Angkrish Raghuvanshi, SK Rashid (VC), Nishant Sindhu, Siddharth Yadav, Anishwar Gautam, Dinesh Bana, Aaradhya Yadav, Raj Angad Bawa, Manav Parakh, Kaushal Tambe, RS Hangargekar, Vasu Vats, Vicky Ostwal, Ravikumar, Garv Sangwan.

India Under-19 Travel Reserve:

Rishith Reddy, Uday Saharan, Ansh Gosai, Amrit Raj Upadhyay, Amrit Raj Upadhyay.

Afghanistan Under-19 Team:

Sulaiman Safi (C), Ejaz Ahmedzai (VC), Mohammad Ishaq (WK), Suleiman Arbazai, Bilal Saeedi, Allah Noor, Muhammadullah, Khyber Wali, Ejaz Ahmed, Izharulhaq Naveed, Noor Ahmed, Faisal Khan, Naveed Zadran, Bilal Sami, Nangyalai Khan, Khaleel Ahmed, Abdul Hadi, Bilal Tarin, Shahid Hasani and Yunus.

Australia Under-19 team:

Cooper Connolly (Captain), Harkirat Bajwa, Aidan Cahill, Joshua Garner, Isaac Higgins, Campbell Kelaway, Corey Miller, Jack Nisbet, Nivethan Radhakrishnan, William Salzman, Lachlan Shaw, Jackson Seinfeld, Tobias Snell, Tom Whitney, Teague Wylie.

Australia Under-19 Traveling Reserve:

Liam Blackford, Liam Dodrell, Joel Davis, Sam Rahley, Aubrey Stockdale.

Bangladesh Under-19 Team:

Rakibul Hasan (C), Prantik Navroz Nabil (VC), Mahfizul Islam, Iftakhar Hussain Ifti, SM Mahrob Hasan, Aich Mollah, Abdullah Al Mamoon, Ghazi Mohammad Tehjibul Islam, Ariful Islam, Mohd Fahim, Mohd Musfiq Hasan, Ripon Mondol, MD Aashiqur Zaman, Tanzeem Hasan Saqib, Naimur Rohman Noyan.

Bangladesh Under-19 Traveling Reserve:

Ahsun Habib Lyon, Zishan Alam.

Canada Under-19 Team:

Mihir Patel (Captain), Anoop Cheema, Arjun Sukhu, Ethan Gibson, Gavin Niblok, Gurnek Johal Singh, Harjap Saini, Jash Shah, Kairav ​​Sharma, Mohit Parashar, Paramvir Kharoud, Sahil Badin, Sheel Patel, Siddha Lad, Yasir Mahmood

Canada Under-19 Non-Travelling Reserve:

Aayush Singh, Eran Maliduvapatirana, Ramanveer Dhaliwal, Yash Mondkar.

England Under-19 Team:

Tom Purst (Captain), Rehan Ahmed, Tom Aspinwall, Sonny Baker, Nathan Barnwell, George Bell, Jacob Bethel, Josh Boyden, James Coles, Alex Horton, Will Luxton, James Rave, James Sales, Fateh Singh, George Thomas.

Canada Under-19 Travel Reserve:

Josh Baker, Ben Cliff.

Ireland Under-19 Team:

Tim Tector (captain), Diarmuid Burke, Joshua Cox, Jack Dixon, Liam Doherty, Jamie Forbes, Daniel Forkin, Matthew Humphries, Philippe Le Roux, Scott Macbeth, Nathan McGuire, Muzamil Sherzad, David Vincent, Luke Whelan, Reuben Wilson.

Ireland Under-19 Travel Reserve:

Robbie Miller.

Ireland Under-19 Non-Travelling Reserve:

Ryan Hunter, Evan Wilson.

Pakistan Under-19 Team:

Qasim Akram (Captain), Abdul Fasih, Abdul Wahid Bengalzai, Ahmed Khan, Ali Asfand, Arham Nawab, Awais Ali, Faisal Akram, Haseebullah, Irfan Khan Niazi, Maj Sadaqat, Mehran Mumtaz, Mohammad Shahzad, Rizwan Mahmood, Zeeshan Jamir.

Pakistan Under-19 Traveling Reserve:

Ghazi Ghori (wk), Mohammad Zeeshan.

Papua New Guinea Under-19 Team:

Barnabas Maha (Captain), Boio Rey, Sigo Kelly, Malcolm Aporo, Toua Bo, Ryan Ani, Au Oru, Katenalaki Singi, Christopher Kilpat, Jr. Morea, Peter Caroho, Patrick Nou, Russan Kevou, Karoho Kewau, John Kariko.

Papua New Guinea Under-19 Non-Travel Reserve:

Vale Kariko, Gata Mika, Api Ila.

Scotland Under-19 Team:

Charlie Peet (Captain), Jamie Cairns, Christopher Cole, Ayush Dashmohapatra, Ollie Davidson, Sam Alston, Sean Fisher-Keog, Gabriel Gallman-Findley, Jack Jarvis, Rafe Khan, Tom McIntosh, Muhamen Majeed, Ruridh McIntyre, Lyle Robertson, Charlie tears.

South Africa Under-19 Team:

George van Heerden (captain), Liam Elder, Matthew Bost, Dewald Brevis, Michael Copeland, Ethan Cunningham, Valentine Kittime, Kwana Mafaka, Gerhard Marie, Effieve Manyanda, Andile Simelane, Jade Smith, Kaiden Solomons, Joshua Stephenson, Asakhe Teshaka.

South Africa Under-19 Traveling Reserve:

Hardus Coetzer, Ronan Herman, Caleb Sellecka.

Sri Lanka Under-19 Team:

Dunith Velalez (Captain), Shevon Daniels, Anjala Bandara, Pawan Pathiraja, Sadisha Rajapakse, Vanuja Sahan Kumara, Raveen de Silva, Ranuda Somarathane, Malasha Tharupati, Travin Mathew, Yasiru Rodrigo, Mathiesha Pathirana, Sakuna Wickremesinghe, Sakku Wickremesinghe, Sakku Wickremesinghe, Raveen de Silva, Liyanarachi, Sadesh Jayawardene.

Uganda Under-19 Team:

Pascal Murungi (Captain), Munir Ismail (VC), Akram Nsubuga, Christopher Kidega, Payas Oloka, Joseph Baguma, Matthew Musinguzzi, Ronald Omara, Cyrus Kakuru, Asaba Bryan, Isaac Sanyu Ategeka, Ronald Opio, Ronald Lutaya, Edwin Nuwagaba, Zuma Miyagi.

UAE Under-19 Team:

Alishan Sharafu (Captain), Kai Smith, Dhruv Parashar, Punya Mehra, Raunak Panoli, Ali Amer Naseer, Aditya Shetty, Surya Satish, Sales Jaishankar, Vinayak Vijaya Raghavan, Ayan Khan, Aryansh Sharma, Jash Gyanani, Shival Bawa, Nilansh Keswani

UAE Under-19 Non-Travelling Reserve:

Hassan Khalid, Anant Bhargava, Muhammad Zuhaib, Hamad Mohammed Arshady

West Indies Under-19 Team:

Akim Auguste (Captain), Giovonte DePizza (VC), Onaje Emory, Teddy Bishop, Carlone Bowen-Tuckett, Jaden Carmichael, McKennie Clarke, Rivaldo Clark, Jordan Johnson, Johan Layne, Anderson Mahase, Matthew Nandu, Shakkere Paris, Shiv Shankar, Isai Thorne.

West Indies Under-19 Traveling Reserve:

Anderson Amurdon, Nathan Edward, Andell Gordon, Vasant Singh, Kevin Wickham.

Zimbabwe Under-19 Team:

Emmanuel Bawa (Captain), Brian Bennett, David Bennett, Victor Chirawa, Magasini Dubey, Alex Falao, Tendekai Matranika, Tashinga Makoni, Conor Mitchell, Steven Saul, Matthew Schonken, Panache Taruvinga, Matthew Welch, Rogan Wolhuter, Ngensha Zwinoasha.

Zimbabwe Under-19 Non-Travel Reserves:

Ayesha Chibanda, Luyanda Matomba, Tadiwanshe Mawle, Deccan Rug, Tanaka Zweita.

Fixtures:

Friday, January 14: West Indies v Australia (Guyana National Stadium, Guyana);

Sri Lanka v Scotland (Everest Cricket Club, Guyana)

Saturday, January 15: Canada v UAE (Conari Cricket Centre, St Kitts and Nevis);

India v South Africa (Guyana National Stadium, Guyana);

Ireland v Uganda (Everest Cricket Club, Guyana);

Zimbabwe vs PNG (Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago)

Sunday, January 16: Bangladesh v England (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis);

Monday, January 17: West Indies v Scotland (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis);

Australia v Sri Lanka (Conari Cricket Centre, St Kitts and Nevis)

Pakistan vs Zimbabwe (Queens Park Oval, Trinidad and Tobago)

Tuesday, January 18: England v Canada (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis);

South Africa v Uganda (Queens Park Oval, Trinidad and Tobago);

Afghanistan v PNG (Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago)

Wednesday, January 19:Australia v Scotland (Conari Cricket Centre, St Kitts and Nevis);

India vs Ireland (Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago)

Thursday, January 20: England v UAE (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis);

Bangladesh v Canada (Conari Cricket Centre, St Kitts and Nevis);

Pakistan v Afghanistan (Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago);

Friday, January 21: West Indies v Sri Lanka (Conari Cricket Centre, St Kitts and Nevis);

South Africa v Ireland (Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago)

Saturday, January 22:Bangladesh v UAE (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis);

India v Uganda (Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago);

Pakistan vs PNG (Queens Park Oval, Trinidad and Tobago)

Afghanistan v Zimbabwe (Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago)

Plate and Super League matches will take place from 25 January to 4 February at the following venues:

Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua

Coolidge Cricket Ground, Antigua

Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago

Queens Park Oval, Trinidad and Tobago

Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago

February 1:Semi-Final (Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua)

publicized

February 2: Semi-Final (Coolidge Cricket Ground, Antigua)

February 5: Final (Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua)

Topics mentioned in this article

,